Rola koloru w motywowaniu dzieci do nauki.
Czy wiesz, że manipulując kolorem mamy realny wpływ na to jak się w danym otoczeniu czujemy, ale też jak w nim pracujemy, uczymy się? Odpowiednia atmosfera sprzyja nauce i koncentracji. W zależności od temperamentu i wieku dziecka, zastosowanie dobrej proporcji chłodnych i ciepłych kolorów odpowiednio wspomaga koncentrację. Zwłaszcza, jeśli chodzi o sale lekcyjne, czy przedszkolne. Niebieskie, chłodne barwy uspokajają starszych uczniów, a pomarańczowe akcenty pobudzają i ożywiają. W przedszkolu i szkole podstawowej dobrze sprawdzi się ciepła, jasna kolorystyka, ale zastosowana w zrównoważony sposób. Nie może być krzykliwa!
Kolorystyka, która wspomaga naukę dąży do harmonii, unika nadmiernej stymulacji i niedostymulowania. Zwiększa również koncentrację uwagi i zmniejsza zmęczenie oczu.
Aby przetestować moc koloru badacze postanowili sprawdzić, czy wprowadzenie tak prostej i mało kosztownej zmiany, jak użycie kolorów w otoczeniu klasy jakkolwiek wpłynie na motywację do nauki. W dwóch wiejskich szkołach w Pakistanie przeprowadzono test. Standard placówek odbiegał od tych, które znamy, ale we wszystkich było zachowane absolutne minimum, tj. ściany, dach, tablica. Otoczenie było mało przyjazne i biedne. Naukowcy do swojego badania wybrali dzieci w wieku 7-11 lat, które wchodziły w fazę operacyjną (wg teorii Piageta), pozwalającą na rozumienie nauczanych pojęć.
W klasie dobrano kolory stosując triadę, co pozwala zachować równowagę pomiędzy ciepłymi i zimnymi barwami (mimo dość żywej kompozycji jaką tworzą). Ściany zostały pomalowane w odcieniach złamanej bieli, dzięki czemu stanowiły dobre tło dla wiszących na nich pomocy lekcyjnych. Użyto kolor czerwony, żółty i niebieski (w klasach dziewcząt) oraz kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony i niebieski fiolet (w klasach chłopców).
Triada kolorów - przykład z Pinterest
Badanie potwierdziło, że kolor ma pozytywny wpływ na motywację dzieci do nauki. Ponad połowa przebadanych dzieci stwierdziła, że lepiej rozumie lekcje dzięki barwom użytym w pomocach. Zaobserwowano większą frekwencję uczniów po zastosowaniu schematu kolorów, a wyniki uczniów były znacząco wyższe.
Zbyt dużo kolorów, światła, akcji lub wzoru będzie rozpraszało, a mózg będzie miał trudności z wyszukiwaniem wzrokowym. Przestrzeń do nauki może powodować stres i napięcie ze względu na użycie zbyt wielu kolorów.
Verghese, 2001
Równowaga i balans są kluczowe podczas projektowania przestrzeni dedykowanych dzieciom. Ciepłe kolory motywują, dodają energii, wigoru. Podczas gdy chłodne kolory mają działanie uspokajające, kojące i łagodzące. Delikatna równowaga jest niezbędna podczas używania ciepłych i chłodnych kolorów, ponieważ nadmiar ciepła może powodować nadpobudliwość, a zbyt duże plamy chłodnych kolorów wzmagają stagnację i nudę.
Bibliografia:
Empirical Evidence of Color on Motivation toward Learning - Bisma Laeeque, 2017
The Impact of Color on Learning - Kathie Engelbrecht, 2003
The Effect of Classroom Environment on Student Learning - Ryan Hannah, 2013
The impact of color application on the learning of 5th grade, primary school students from their perspective in Chevar District of Ilam city, Iran - Shahin Gheyasi, 2012
#kolor #kolorwewnętrzu #wpływkoloru #kolorścian #psychologiakoloru #psychologiakolorów #colorsmatters #pokojdziecka #urzadzaniewnetrz #urzadzaniemieszkania #projektowaniepokoidzieciecych #kidsroom #aranżacjawnętrz
Podziel się ❤️
Comments